altın fiyatları,çeyrek altın fiyatları

15 Ocak 2011 Cumartesi

eşanjör

Eşanjör

Eşanjörün kelime karşılığı ‘Isı Değiştirici’ dir. Eşanjörler sürekli ısıyı bir akışkandan diğerine herhangi bir enerji eklemeden transfer ederler. İki akışkan tamamen bir duvar tarafından
birbirinden ayrılır. Plakalı Eşanjörlerin ana parçaları ön gövde, arka gövde, plakalar ve sızdırmazlık elemanlarıdır. Contalı plakalı Eşanjörlerde bu parçalara ek olarak; taşıma çubukları, saplamalar, taşıma ayakları da sayılabilir.
Eşanjör
Farklı sıcaklıklardaki iki akışkan eşanjör boyunca akar, birisi içteki borular boyunca, diğeri dış taraftaki büyük boru (kovan) boyunca akar. Isı, bir akışkandan diğerine transfer olur. Akışkanlar arasında ısı transferinde kullanılan bu yöntem, birçok uygulamada , atık ısının tekrar kullanıma alınmasını sağlar. Bu, enerjinin geri kazanımı için çok iyi bir yoldur. Örneğin buhar kullanan bir tesisin kullanımından çıkan buharı , ısı eşanjörleri vasıtası ile tesis ısıtılması, kullanım suyunun ısıtılması gibi yerlerde kullanılır. Boru ve kovan dizaynlarında çeşitli varyasyonlar vardır. Daha çok 1, 2 veya 4 geçişli dizaynlar kullanılır. Bu sayılar, borular içindeki akışkanın, kovan içindeki akışkan boyunca kaç kez geçiş yapacağını belirtir. Tek geçişli ısı eşanjörlerinde, akışkan bir taraftan girer, diğerinden çıkar. İki veya dört geçişli dizaynlar daha çok kullanılır, çünkü akışkan aynı taraftan giriş ve çıkış yapabilir. Bu konstrüksiyonu daha basit hale getirir.
Plakalı eşanjör
Karşı akımlı ısı eşanjörleri ise daha verimlidir, çünkü bu eşanjörler sıcak ve soğuk akımlar arasında daha yüksek logaritmik sıcaklık farkına izin verirler. Fakat imal edilmesinin pahalı olması bir dezavantaj oluşturur.
Eşanjör
Eğer mümkünse ısı değiştiricisini bir gece çalıştırmayıp, soğumasını bekleyiniz.

- Açılır kapanır kapak plakasına olan tüm bağlantıları ayırınız.
- 1 nolu Cıvataları sökünüz.
- 2, 3 ve 4 numaralı somunları münavebe ile gevşetmek suretiyle, açılır kapanır kapağın çerçeve plakasına paralel olarak hareket ettirilmesini sağlayınız.
- 3 ve 4 numaralı cıvataları sökünüz.
- 5 numaralı somunları münavebe ile gevşetiniz.

pompa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder